Repetytorium maturzysty – blog książkowy

Czym kierować się podczas wyboru repetytorium maturalnego?

Czym kierować się podczas wyboru repetytorium maturalnego?

Serious young man in casualwear making notes in notepad while concentrating on networking in front of laptop

Ten rok był ze względu na pandemię i naukę online wyjątkowo ciężki dla wszystkich uczniów, a matura zbliża się szybkimi krokami. Sprawia to, że trzeba włożyć dwa razy więcej wysiłku w samodzielną naukę, pozwalającą na lepsze powtórzenie materiału od nieefektywnych lekcji przez internet. Bardzo popularnym i użytecznym narzędziem są specjalne książki dla maturzystów mające na celu przygotowanie ich do egzaminów, jednak ich ogromna liczba w sprzedaży w sprawia, że czasami trudno jest kupić tą właściwą. Czym kierować się podczas wyboru repetytorium maturalnego? A może warto od razu zainwestować w kilka książek?

Książka książce nierówna, czyli liczy się nie tylko grubość

Na rynku można znaleźć repetytoria maturalne, które są zarówno cienkie, jak i grube. W tym konkretnym wypadku liczy się nie tylko grubość – choć takie książki zawierają z założenia więcej treści, najważniejsze jest jak najdokładniejsze dostosowanie materiału do wymagań maturalnych, a także dokładne wyjaśnienie poleceń zawartych w egzaminie. Dlatego przed zakupem repetytorium maturalnego należy się upewnić, że książka faktycznie jest nowa i dostosowana do obecnych wymogów. Niestety zmiany w polskim szkolnictwie są niezwykle częste, dlatego w starszych pozycjach wiele informacji może być zwyczajnie niepotrzebnych, a niektóre ważne zagadnienia bywają zwyczajnie nieobecne. Oczywiście duża ilość zawartych informacji w grubym podręczniku jest dużą zaletą, ale dbajmy o to, żeby treść była adekwatna do obecnych wymagań stawianych przez maturzystami!

Materiały dodatkowe i atrakcyjna oprawa

Duża część nauki przy pomocy repetytorium maturalnego to albo nudna i męcząca pamięciówka, albo ciągłe wykonywanie zadań z ciągle tego samego zakresu. Oczywiście metody te to najlepszy sposób na przyswojenie niezbędnych informacji, ale mimo wszystko warto spróbować urozmaicić powtarzalne czynności, by nadać uczeniu się odrobiny kolorytu. Dlatego warto upewnić się, że repetytorium maturalne zawiera atrakcyjną oprawę graficzną, która nie tylko przykuje oko, ale też, a może nawet przede wszystkim, dostarczy nowych, użytecznych przykładów i informacji. Ciekawym pomysłem wydaje się zakupienie kilku różnych książek i równoległa nauka przy ich pomocy. W ten sposób można dwu- lub trzykrotnie przerobić dany dział, korzystając z różnych przykładów, co powinno pozytywnie wpłynąć na utrwalenie przyswojonych informacji i zwiększyć chęć ucznia do dalszej nauki. Pamiętajmy, że repetytorium maturalne to użyteczne narzędzie, które stanowi skuteczny sposób na wsparcie procesu nauczania do matury!